Az ideális szemüveg kiválasztása: arcforma és illeszkedés útmutató
Tartalom:
Az emberi arc sokféleségét látva nem meglepő, hogy a szemüveg kiválasztása egyáltalán nem egyszerű feladat. A szemüveg nem csupán egy látásjavító eszköz, hanem egy olyan kiegészítő is, ami képes kihangsúlyozni egyéniségünket és stílusunkat. Azonban nem minden keret illik minden arcformához.
Ebben a bejegyzésben áttekintjük azokat a szempontokat, amelyek segítenek abban, hogy a legmegfelelőbb keretet válasszuk, figyelembe véve arcformánkat és az illeszkedés fontos aspektusait.
Arcforma-irányelvek
Az arcformánk ismerete segíthet abban, hogy olyan szemüveget válasszunk, amely jól áll nekünk. Bizonyos keretek kiemelhetik azokat a vonásokat, amelyeket leginkább szeretnénk hangsúlyozni, vagy összhangba hozhatják az arcunk természetes vonalait, hogy harmonikus megjelenést kapjunk.
Milyen arcformám van?
Bár nincs két egyforma arc, de ha közelítő, általános körvonalakat nézünk, hat kategóriába sorolhatjuk az arcformákat: kerek, ovális, szív, négyzet, háromszög és gyémánt. Általában azt kell figyelembe venni, hol a legszélesebb és hol a legszűkebb az arcunk. Nézzünk egy összefoglaló ábrát:
Ebbe a 6 csoportba szokták sorolni az arcformákat. Hogy könnyebben be tudjuk azonosítani, hova tartozunk, segítségképp olvashatók a következő szöveges leírások, ahol azt is összefoglaltuk, hogy az egyes arcformákhoz jellemzően milyen kinézetű keretek passzolnak.
Gyémánt
A gyémánt arcformák az arccsontoknál a legszélesebbek, és kevésbé szélesek a homloknál és az állnál.
A háromszög arcformához hasonlóan a gyémánt formával is jól harmonizálnak azok a keretek, amik lent vékonyabbak, finomabbak, a felső, szemöldöki résznél pedig hangsúlyosabbak. Itt is jól mutatnak a kerek szemüvegek.
Szív forma
A szív alakú arc (néha felfelé szélesedő háromszög arcformának is nevezik) a homloknál a legszélesebb, és fokozatosan keskenyedik, egészen az állig, ami hegyesedik.
A szív alakú arcok fent szélesebbek mint lent, tehát ez esetben válasszunk olyan kereteket, amelyek egy kicsit szélesebbek, mint a homlokunk, így kiegyensúlyozott hatást hozhatunk létre. A kerek keretek is ellensúlyozhatják egy szív alakú arc "hegyességét", tehát még ha a szemüvegünk felső sarkai élesek is, az alja legyen ívesebb, kerekebb. Néhány szív arcformájú ember damilos szemüveget választ, hogy szemüvegük ne vonja el túlságosan a figyelmet.
Ovális
Az ovális a leggyakoribb arcforma. Jellemző rá a kissé szűkülő homlok és áll, a legnagyobb szélesség pedig az arccsontoknál található. Előfordul, hogy az arc szélessége egészen egyenletes a homloktól az állig. Az áll és a homlok inkább kerekded mint éles, és az arc hossza nagyjából kétszerese a szélességének.
Ha ovális arcunk van, sokféle keret illik hozzánk. Javasolt inkább szélesebb, mint keskenyebb kereteket választani, mivel a szélesebb keretek kiegyensúlyozzák arcunk hosszát. Ha az állunk és állkapcsunk élesebb, választhatjuk az íveltebb kereteket, vagy ha szeretnénk kihangsúlyozni arcunk kerek részeit, próbáljunk ki szögletesebb modelleket. Próbáljunk olyan széleset választani, mint az arcunk legszélesebb része (általában a szemeknél vagy az arccsontoknál).
Szögletes arc
A szögletes arcforma egyenes, szögletes vonalakat követ. Az arccsontok távolsága nagyjából megegyezik az áll és a homlok szélességével, és az áll gyakran határozott sarkokkal rendelkezik, nem pedig lágyan ívelt görbét követ.
Itt a legkiegyensúlyozottabb összképet a kerekített szemüvegek adják. Lágyítják a vonásainkat, különösen, ha a keretek stílusosan vékonyak vagy damilosak. Válasszunk olyan kereteket, amelyek szélesebbek az arcunk közepénél.
Kerek
A kerek arcok gömbölyded, sima vonásokkal és nagyjából egyenlő arányokkal rendelkeznek. A homlok legszélesebb része körülbelül egyenlő az áll legszélesebb részével, az arc hossza és szélessége pedig hasonló.
Merész elemekkel tervezett szemüveget érdemes keresni, mint például vastag, egyenes vonalak és éles sarkok. A kerek arcokhoz illő szemüvegek gyakran széles, téglalap alakú keretek, amelyek látványos szögletességet adnak, vagy vastag szemöldökvonalú keretek, amelyek kiegészítik a kerek arcot.
Háromszög arcforma
A háromszög arcforma, más néven alul szélesedő háromszög arcforma, széles állkapoccsal és keskenyebb homlokkal jellemezhető. Az arc kissé keskenyebb lesz, ahogy felfelé haladunk az álltól, és az arccsontok kevésbé hangsúlyosak, mint más arcformák esetében.
A háromszög arcformát leginkább a díszített felső résszel rendelkező keretek teszik esztétikussá, ezzel harmóniát teremtve az arc szélesebb állkapocs vonalával. A széles keretek optikailag megnövelik az arc keskenyebb felső részét. A macskaszem forma, vagy a díszített zsanérok jól működnek ez az arctípus esetében.
Válogassunk szabadon!
Tartsuk szem előtt, hogy az arcforma - keretforma kapcsolat csak egy szempont a sok közül, ami alapján meghozhatjuk döntésünket. Mindig a személyes stílusunk és a komfort legyen az, ami a legnagyobb súlyt kapja.
Sokan úgy gondolják, hogy a legjobb megközelítés a különböző stílusok és formák kipróbálása, hogy megtalálják azt, ami a legjobban illik hozzájuk, anélkül, hogy szigorúan ragaszkodnának a „szabályokhoz”.
Ezek az általános ajánlások inkább akkor hasznosak, mikor például egy plusz szempontra van szükségünk, mert nem tudunk dönteni két zseniális keret közt (bár mi úgy gondoljuk, nem is feltétlen kell!).
A megfelelő illeszkedés
Miközben el vagyunk foglalva azzal, hogy milyen formájú, milyen színű, fém vagy műanyag keretet vegyünk, könnyű megfeledkezni egy nagyon fontos szempontról: az illeszkedésről. Annak ellenére, hogy minden szemüveg lényegében mindössze két lencse egy keretben, nagyon sok különbség lehet közöttük, amik kihatnak az illeszkedésre.
Szakmai szempontok: A lencse pozíciója
A keret viselésekor a lencse ideális pozícióban legyen a szemünk előtt. Hogy mi az ideális pozíció, azt a választott lencse típusa is befolyásolja.
Alapvetően ne legyen se túl távol, se túl közel, továbbá előre tekintéskor a lencse felső harmadában legyen a szemünk, de ne túl magasan a keret felső széléhez. Előbbi a dioptriák torzítását minimalizálja, utóbbihoz pedig a lencsék optikai középpontját igazítjuk, ezzel elérve, hogy a lencse legélesebb részén tekintsünk ki.
Vízszintesen pedig Ideális esetben a karika közepe környékére esik a pupilla, bár ettől el lehet térni. A lényeg, hogy pontosan mérjék meg a pupilláink távolságát, és a keretbe ennek megfelelően csiszolják be a lencsét.
Méret
A szemüvegkeret mérete szintén fontos szempont. Ha szűk keretet választunk, nagyon hamar kényelmetlenné válik, szorítani fog. A túl széles keret pedig nem illeszkedik stabilan a fejünkön, mozgás közben elmozdul, lecsúszik, folyton igazgatni kell az orrunkon.
Méretezés - mit jelentenek a számok? A kereteknek is van méretük, ezt a gyártók milliméterben tüntetik fel, általában a szárukon.
Ám ezek az értékek csak a keretben lévő lencsék szélességét, az orrnyereg szélességét, és a szár hosszát jelölik (Általában 3 szám, ebben a sorrendben). Fontos figyelnünk a keret vastagságára, és a csukló szélességére, hiszen ezek mind hozzáadódnak a keret középrészének tényleges méretéhez.
Tehát ha egy adott méretű keret jó ránk, nem biztos, hogy egy másik, azonos méretekkel jellemzett keret szintén passzolni fog. Iránymutatásnak mindenesetre hasznos.
Orrnyereg
Az egyik legfontosabb rész, ahol a pontos illeszkedést meg kell nézni, az orrnyereg.
A hagyományos, billenő orrtámasz (orrpapucs) nélküli műanyag kereteknek fix az orrtámasza. Ez kicsit leszűkíti az opcióinkat keretválasztás során, mert nem mind fog passzolni hozzánk. Viszont amelyik igen, az valószínűleg nagyon kényelmes viselet lesz, mivel megfelelő választás esetén nagy felületen fekszik fel az orron, ezen a nagy felületen oszlik el a keret súlya.
A billenő orrtámasszal rendelkező (orrpapucsos) modellek legtöbbször fém keretes szemüvegek, de néha műanyag kereteknél is látunk orrpapucsos változatot. Ezek sokkal nagyobb szabadságot adnak a választást illetően, mert a papucsok pozíciója állítható. Ezáltal a látszerész akkor is hozzánk tudja igazítani a keretet, ha az átlagtól keskenyebb vagy szélesebb orr híddal rendelkezünk. Sőt, a szokásostól magasabban, alacsonyabban, előrébb, vagy hátrébb elhelyezkedő orr esetén is az orrpapucsos szemüveg szokott lenni az ideális megoldás.
Szárak
Mivel optimális esetben a szemüveg az orrnyergen kívül csak a két fülnél érintkezik fejünkkel, a szárak helyzete a másik fontos szempont.
A hajlított szárvégű szemüveg (a legtöbb keret ilyen, a sportszemüvegeknek szokott egyenes szára lenni) szárának hajlata a füllel való érintkezési pontnál kezdődjön. Ettől enyhén eltérhet, mert ezen a szárvég hajlításának pozícionálásával általában lehet állítani. De ha nagy az eltérés, egyszerűen más szárhosszúságú keretet kell választani. Nagyon ritkán találkozhatunk olyan szemüvegmodellel, emely többféle szárhosszúsággal rendelhető, vagy állítható a szárhossza.
Ideális esetben a keret szárai nagyjából párhuzamosan futnak, nem tartanak szét, illetve ha a szár és a halántékunk közé nem tudjuk az ujjunkat bedugni, nem áll el a halántéktól.
Front rész
A keret elülső részénél a karikák alja ne érjen hozzá az arcunkhoz, lehetőleg mosolygáskor sem, és ilyenkor végképp ne emelje meg a keretet. Ha megemeli, az optikai tengely elmozdul, így romlik az optikai teljesítmény, mivel a lencse optikai tengelye elmozdul a szem optikai tengelyétől. De ha arcunk csak hozzáér, a kerethez az is párásodást okozhat, ezen kívül a bőrünk felületére kiváló vegyületek, vagy a smink károsíthatja a keretet, vagy a lencse bevonatát.
A keret beállítása
Egy tapasztalt látszerész nagyon gyorsan meg tudja állapítani, hogy a legfontosabb illeszkedési szempontoknak megfelel-e a szemüveg, amit éppen felpróbálunk.
A tökéletes illeszkedéshez azonban a megfelelő választáson túlmenően sokszor a keret személyre szabására (adaptálás) is szükség van. Nem lehet persze bármelyik keretet bárkire adaptálni, de bizonyos határokon belül nagyon jól működik.
Nem érdemes ítéletet hozni egy adott keret kényelmére vagy biztos tartására vonatkozóan, vagy összehasonlítani két vagy több keretet úgy, hogy csak leemeljük a polcról, és adaptálás nélkül felpróbáljuk, mert a beállításon sok múlhat.
Milyen érzés jól illeszkedő szemüveget viselni?
Nagyon röviden azt mondhatjuk, hogy egy jól kiválasztott és jól beállított szemüveg esetén, miután megszoktuk, észre sem vesszük, hogy rajtunk van. Ha túl szoros, nyom, kényelmetlen, akkor ez nyilván nem teljesül, illetve akkor sem, ha folyton igazgatnunk kell az arcunkon, mert nem elég stabil. Tehát hosszútávú használat esetén is kényelmesnek kell lennie, és stabilan kell állnia rajtunk. Nincs olyan, hogy előredöntjük a fejünket és lecsúszik, vagy kisebb mozgás, zötykölődés hatására elmozdul.
Utólagos beállítás
Főleg a műanyag acetát keretek (a minőségi szemüvegek nagy része ebből az anyagból készül) jellemzője, hogy hosszú hónapok, vagy inkább évek alatt a viselés és a környezeti hatások miatt elveszíthetik pontosan beállított formájukat.
Azt vehetjük észre, hogy már nem teljesen úgy állnak rajtunk, nem illeszkednek olyan stabilan, mint mikor átvettük őket a szalonban. Egy jó minőségű alapanyagból készült szemüveget hosszú idő után is újra be tudja állítani nekünk a látszerész, hogy ismét tökéletesen illeszkedjen.
A szakértői tanácsadás fontossága
Bár az arcforma-irányelvek hasznosak lehetnek, ne felejtsd el, hogy minden arc egyedi. A lényeg, hogy olyan keretet találj, amiben te magadnak tetszel, és emellett kényelmes is.
Személyre szabott tanácsadásunkkal segítünk megtalálni a számodra megfelelő szemüvegkeretet, figyelembe véve egyéni stílusod és preferenciáid.
Várunk szeretettel üzletünkben, ahol örömmel segítünk megtalálni azt a középszerűségből kitűnő szemüveget, amelyben önmagad lehetsz!
Ha tetszett oszd meg mással is!
További bejegyzések
A multifokális lencsék világa
A progresszív lencsék nagyszerűsége a komplexitásukban ,a mérnöki munkában és az évtizedes tapasztalatokon alapul. A multifokális lencsék világa korántsem olyan bonyolult és félelmetes, mint amilyennek elsőre tűnhet. Akinek fontosak a kényelmi megoldások és szeretne egy minőségi, modern szemüveget használni mindennapjai megkönnyítésére, úgy hisszük, hogy egy jól elkészített szemüveggel ez biztosan megtörténik majd.
Mivel ad többet egy jó szemüveg?
Betekintést nyújtunk a szemüvegvásárlás szokásos folyamatának részleteibe, és rávilágítunk, mitől lesz igazán jó egy szemüveg.