Mivel ad többet egy jó szemüveg?

Egy új szemüveg vásárlása egy sok lépésből álló folyamat. Dioptriás szemüveg esetén az egész alapját egy precíz látásvizsgálat adja, majd következik a stílusban és kényelmi szempontokból is megfelelő keret, illetve a lencse kiválasztása. Az alábbiakban egy kis betekintést nyújtunk a szemüvegvásárlás szokásos folyamatának részleteibe, és rávilágítunk, mitől lesz igazán jó egy szemüveg.

A látásvizsgálat folyamata, jelentősége

A korrekciós (dioptriás) szemüveg elkészítéséhez az alapot a recept adja, amit a látásvizsgálat eredményeként kapunk meg. Nézzük meg nagy vonalakban, mi történik a vizsgálóban.

Anamnézis (jelenlegi panaszok és kórelőzmény)

A látásvizsgálat során az optometrista (vagy szemorvos) először felveszi az anamnézist, minden fontos részletre rákérdez, ami a látással kapcsolatban egészségügyi szempontból fontos lehet.

A látásvizsgálat során az optometrista (vagy szemorvos), minden fontos részletre rákérdez, ami a látással kapcsolatban fontos lehet

Megvizsgálja a szemet mikroszkóppal (réslámpával), hogy nincs-e látható elváltozás az elülső szegmensen. Adott esetben a szemfenékről is készít felvételt, bár ennek kiértékelése inkább szemorvosi kompetencia.

A legjobb képélesség

Mikor egy dioptriás szemüveget szeretnénk készíttetni, a látásvizsgálat fő funkciója a szükséges korrekció kimérése. A korrekció egy olyan, szem elé helyezendő lencse paramétereit írja le számértékekkel, ami az adott illető megfelelő és éles látásához szükséges. Ilyen tulajdonságok például a dioptria, a cilinder dioptria és annak szöge, a prizma értéke és annak állása.

Műszeres mérés a látásvizsgálat során

Általában először egy műszeres mérést végeznek, aminek eredménye kizárólag a szem törőközegeinek egyedi fizikai paramétereitől függ. Ezt a korrekciót nevezik objektív refrakciónak. Az objektív refrakció az a korrekció, aminek a használatával éles kép vetül a retinára.

Az egyéni látásélmény kiemelt fontossága

A műszeres méréssel még nincs vége a vizsgálatnak. Mivel látásunknak az idegrendszerünk is része, fontos, hogy az optometrista a látásélességet és a vizuális komfortot egyaránt figyelembe véve, optimumot keresve határozza meg korrekciót. Tehát ennél a résznél foglalkoznak azzal, mit hogyan látunk, érzékelünk. Ez a korrekció lesz a szubjektív refrakció, és ez szokott a receptre kerülni. Ehhez az objektív refrakció csak a kiindulási alapot szolgáltatja.

Ekkor kerülnek elő a klasszikus látásvizsgálati eszközök, mint a vízustábla, amin a számok vannak és a próbakeret, amibe az optometrista különböző lencséket illeszt, és megkérdezi, “így jobb, vagy így?”. Erre modernebb alternatíva a polarizált LCD kijelző és a phoropter, de a lényege ugyanaz: tesztábrák segítségével és kérdések megválaszolásával keresik meg az általunk érzékelt látásélesség és vizuális komfort optimumát.

Vízustábla - egy klasszikus látásvizsgálati eszközök, amin a számok vannak

Az optometrista alapossága, szakértelme és tapasztalata kell ahhoz, hogy az általa felírt recept alapján egy jó látszerész olyan szemüveget tudjon készíteni, amivel igazán elégedettek lehetünk.

A minőségi keret

A szemüveg minőségét a keret és a lencse minősége határozza meg. A keretnél a műszaki tulajdonságok és az alapanyag határozzák meg leginkább a részletek kidolgozottságát, a tartósságot, és azt, hogy mikor kezünkbe vesszük vagy felvesszük a keretet, milyen minőségűnek érezzük. A viseléskori minőségérzetben és kényelemben persze az illeszkedés is szerepet játszik.

Kézzel készített szemüvegek

Ha a szemüvegkereteket technikai oldalról nézzük, a kézzel készült darabok képviselik a minőség és az exkluzivitás legmagasabb szintjét, mert ezeknél figyelnek legjobban a legapróbb részletekre is. A nagy presztízsű márkáknál (például Dita) a világ legkiválóbb szemüvegkészítő mesterei dolgoznak, akiknek nagy része több évtizedes tapasztalattal rendelkezik, és rengeteg munkaórát szánnak egy-egy darab elkészítésére. Ezeknek a daraboknak a remek design mellett ez adja az értékét, és emiatt a kézi megmunkálással gyártott szemüvegek általában drágábbak is a sorozatgyártott modellekhez képest.

Sorozatgyártás

Persze a sorozatgyártott keretek is lehetnek kiváló minőségűek. Élőállításuknál a minőségi alapanyag (legyen szó fémről vagy műanyagról), a gyártástechnológia, de leginkább a minőségellenőrzés a kulcs ahhoz, hogy technikailag a prémium szegmensbe sorolhassunk őket. A magas minőségi standardok folyamatos tartása minden gyártástechnológiában kihívás, és bizonyos szint felett meglepően költséges is.

Fém vagy műanyag szemüvegkeret

A műanyag és fém keretek között egyaránt találunk kiváló minőségű modelleket. Mindkét kategóriában vannak nagyon magas minőségű alapanyagok, és precíz kivitelezést biztosító gyártástechnológiák.

Fém szemüvegeknél a titán alapanyag számít a legjobbnak, mert nagyon erős, rugalmas, mindezek mellett könnyű is. Szakítószilárdsága a rozsdamentes acéllal összemérhető, de a súlya nagyjából mindössze a fele. Emellett a titán hipoallergén is.

A műanyag és fém keretek között egyaránt találunk kiváló minőségű modelleket.

A műanyag alapanyagok közt hatalmas szórás van minőségben és tulajdonságokban. Ezt biztosan tapasztaljuk egyéb, polimerből készült használati tárgyainknál is. A szemüvegkereteknél használatos polimerek között is egyaránt előfordul nehéz, könnyű, rugalmas, rideg, időtálló, illetve hamar degradálódó alapanyag.

A felsőkategóriás műanyag keretek egyik leggyakrabban használt alapanyaga a cellulóz acetát. Viszont ebből is létezik olyan, ami silányabb minőségű. Ezek hamar kiszáradnak, zsugorodnak és deformálódnak, valamint színeik fakulhatnak az UV sugárzás hatására. Ezek a tulajdonságok minden acetátra jellemzők, de a magasabb kategóriák esetén minimalizálják őket.

Illeszkedés és beállítás

A tervezők is figyelembe veszik, hogy nem csak a stílus fontos, hanem a kényelem is. Mikor egy optikában felpróbálunk egy szemüveget, a látszerész szakember számos szempontot ellenőriz az illeszkedéssel kapcsolatban, mint például a front rész szélessége az arcunkhoz, fejünkhöz képest, az orrgyökön való illeszkedés, a szárhossz, a szár szorossága, a szárvég illeszkedése a fülön és a fül mögötti részen, a pupilla pozíciója a keret karikákon belül.

A cél mindig a tökéletes illeszkedés, ami egyszerre biztosítja a kényelmet és a stabil tartást. Egy megfelelően illeszkedő szemüveg átlagos élethelyzetekben, még bizonyos sportok esetén is a helyén marad. Nem esik le, és nem is csúszik le az orron az eredeti pozícióhoz képest. Ehhez legtöbbször a megfelelő választáson felül keretbeállítás is szükséges.

A keret személyre alakítása (adaptálás) a gyári állapothoz képest sokszor merőben javítja a komfortot és a biztos tartást, de azt a szakemberre kell bízni, hogy milyen határok között van erre lehetőség. Nem minden keret szabható mindenkire. A megfelelően kiválasztott és beállított szemüveget hamar megszokjuk, és hordás közben észre sem vesszük, hogy rajtunk van.

A stílusbeli illeszkedésről és az esztétikáról hosszasan lehetne beszélni. A szemüveg kiválóan alkalmas arra, hogy bizonyos arcvonásokat, részleteket kiemeljen, vagy épp kompenzáljon. A lényeg viszont, hogy a technikailag megfelelő szemüvegek közül olyat válasszunk, amiben kifejezetten jól érezzük magunkat, és amit élvezünk viselni. Bátran fejezzük ki vele egyéniségünket!

Modern lencsék

A fenti jellemzők a keretre vonatkoznak, de a lencséről is szót kell ejteni, mivel funkcióját tekintve erről szól az egész szemüveg.

Mint korábban említettük, a megfelelő lencséhez elengedhetetlen a precíz recept, amit az optometristától kapunk. Ezután a látszerész viszi tovább a folyamatot. A látszerész feladata nem csupán egy lencse kiválasztása és a szemüveg elkészítése. Valójában egy optimális látáskorrekciós megoldás kiválasztása a cél. Ez lehet egy vagy több egyfókuszú, multifokális vagy egyéb speciális szemüveg, tartalmazhat kontaktlencsét is. Ehhez a látszerésznek a beszélgetés folyamán meg kell ismernie a vevő életmódját, optikai igényeit. Szóval ne gondoljuk őket tolakodónak. Minél jobban feltárja az igényeinket, annál jobb, speciálisabb, személyre szabottabb megoldást tud javasolni. Ezeket figyelembe véve elmagyarázza nekünk, melyik optikai megoldások kerülhetnek szóba, és az ehhez felhasznált lencséknek mik az előnyei, és jellemző tulajdonságai.

A csúcskategóriás modern lencsék személyre szabott mérnöki alkotások

A régi, illetve a belépő kategóriás lencsék egyszerű, szférikus (gömbfelülettel határolt) optikai elemek. Merőlegesen, egyenesen átnézve rajtuk éles képet kapunk, de képalkotásuk közel sem tökéletes.

A modern, magasabb kategóriájú lencséket már úgy készítik, hogy létrehoznak egy matematikai modellt a szemről és a szemüveglencséről, amelyben kiszámolják a fénysugarak útját és a képalkotást, miközben bonyolult algoritmusokkal optimalizálják a lencse felszínének geometriáját. Ezt a formát pedig nagyon precíz, számítógép vezérlésű megmunkáló gépeken készítik el, amik nagy pontossággal “bármilyen” formát ki tudnak alakítani.

Ezzel a technológiával új dimenziók nyíltak meg. Alapvetően jobb a lencse optikai leképezése, jelentősen nagyobb a tiszta látómező nagysága, így nem csak egyenes kitekintéskor kapunk éles képet. Emellett még számos egyéb torzítást és nemkívánatos hatást minimalizálnak. Az optikai tulajdonságokon felül a lencse esztétikusabb lesz, főleg a vastagság és a domborúság csökkentése miatt.

A raktári lencsék közt is léteznek optimalizált geometriájú termékek. Ezeket úgy készítik, hogy adatbázisokat hoznak létre szemüveg viseléssel kapcsolatos mérésekből, és az ezekből kinyert statisztikai paramétereket felhasználva alkotják meg a modelleket, amikre optimalizálják a különféle lencséket.

Dinamikus vizuális szokások
Dinamikus vizuális szokások
Forrás: Zeiss katalógus, 2023

A technológiával elérhető csúcs viszont a személyre szabott, individuális lencsék. Itt nem statisztikai átlagokkal dolgoznak, hanem a mi egyedi adatainkkal. Felvesszük a kiválasztott keretet, és lemérnek egy tucat viselési paramétert, mint például a front rész dőlésszöge, a szaruhártya és a szemüveglencse közötti távolság, keret íveltség, pupillák helyzete stb. Nyilván a receptben leírt korrekciót is kérik, figyelembe veszik az életkort is, és sokszor megadhatunk még egyéb paramétereket, amik a használattal kapcsolatosak. Ezen egyéni adatok alapján fogják megtervezni és legyártani a lencsét, ami kimondottan nekünk készül, és mindenben a lehetséges maximumot hozza.

Alapanyag és bevonatok

A polimer (műanyag) mellett még a mai napig is gyártanak üveg alapanyagból készült lencséket, bár ezutóbbit elenyésző arányban. A műanyag lencsék sokkal könnyebbek, és esetleges törés esetén sokkal biztonságosabbak, mint az üveg alternatíva.

A műanyag alapanyagoknál az anyag optikai tisztaságában lehetnek eltérések. Az alapanyagra jellemző paraméterek egyike a törésmutató, ami meghatározza, hogy ugyanazt a dioptriát milyen vastagságú lencséből tudják legyártani. Minél magasabb ez a számérték, annál vékonyabb tud lenni a lencse. Illetve járulékos előny, hogy 1.5 alapanyag feletti választás esetén a lencse mechanikai tulajdonságai (pl szakítószilárdság) is kedvezőbbek, ezért sok szakember akkor is ajánlja a magasabb törésmutatójú lencsét, ha pusztán a dioptria alapján nem lenne szükséges. A magasabb törésmutatójú lencse alapanyag választását szokták “vékonyításnak” is nevezni.

Mivel az üveggel szemben a műanyag jóval puhább, a karcokkal szemben is kevésbé ellenálló. Ezért a műanyag alapanyagú lencséket keménylakk bevonattal látják el. Emellett nagyon fejlett, a chip gyártásban és a precíziós ipari lencséknél is használatos bevonatolási technológiákkal egyéb bevonatokat visznek fel, például a tükröződéscsökkentő bevonat. Itt néhány nanométer vastagságban választanak le bizonyos anyagokat a lencse felületére, ezzel elképesztő mértékben megnövelve a lencsén átjutó fény mennyiségét - és persze csökkentve a visszavert fényt. Ez 10%-ról akár 1% alá is csökkentheti a reflexiót! Így sokkal esztétikusabb lesz a szemüveg, mert kevésbé csillog, emellett több fény jut a retinára.

A lencse illesztése

A keret feladata, hogy a lencsét a szemhez képest megfelelő helyen tartsa. A kereten belül a látszerész megméri a pupilla pozícióját, és úgy készíti el a szemüveget, hogy a lencse optikai középpontja ennek megfelelő helyre essen, lehetőleg 1 mm alatti pontossággal. Ezt a pozícionálást centrálásnak nevezik. A nem megfelelő centrálás a lencse geometriájából adódóan prizmatikus hatást okoz, aminek következtében a szemeket kifelé vagy befelé “kancsalíthatja” a nem megfelelően ránk szabott szemüveg. Ez hosszú távon szemfáradtságot, fejfájást okozhat. Multifokális szemüveg esetén pedig a centrálási hiba a hasznos optikai terület beszűkülését okozhatja, vagy függőleges hiba esetén azt vehetjük észre, hogy fejünket bizonyos helyzetekben kényelmetlen, túlzott mértékben fel- vagy lefelé billentett helyzetben kell tartanunk ahhoz, hogy éles képet kapjunk. A manuális centrálás mellett már egyre elterjedtebb az automata centráló egységek használata. Ez reprodukálható pontosságot biztosít, minimalizálja a hibázás valószínűségét, és gyorsabbá, kényelmesebbé teszi a folyamatot.

Zeiss Visufit 1000 centráló platform
Zeiss Visufit 1000 centráló platform

Összefoglaló

Ha a fentiekben leírtakra odafigyelünk, szinte biztos, hogy egy jól elkészített szemüveget kapunk, amiben jól látunk, kifejezhetjük személyiségünket, kényelmes, és szívesen is viseljük.

Nálunk a B7 Optikában a hangsúly a középszerűségből kitűnő, prémium kategóriás kereteken és a minőségi szolgáltatásokon van. Az a célunk, hogy elégedett légy, és élmény legyen számodra a vásárlási folyamat.

B7 optika - a Boráros Tér mellet a Lechner Ödön fasoron

Tekintsd meg weboldalunkat, ahol betekintést nyerhetsz kínálatunkba és szolgáltatásainkba! Vagy látogass el hozzánk személyesen, és tapasztald meg az átlagon felüli, kiváló minőségű keretek és lencsék világát. Várunk szeretettel!

Ha tetszett oszd meg mással is!

További bejegyzések

B7 Optik progresszív szemüveg

A multifokális lencsék világa

A progresszív lencsék nagyszerűsége a komplexitásukban ,a mérnöki munkában és az évtizedes tapasztalatokon alapul. A multifokális lencsék világa korántsem olyan bonyolult és félelmetes, mint amilyennek elsőre tűnhet. Akinek fontosak a kényelmi megoldások és szeretne egy minőségi, modern szemüveget használni mindennapjai megkönnyítésére, úgy hisszük, hogy egy jól elkészített szemüveggel ez biztosan megtörténik majd.

Bővebben

Az ideális szemüveg kiválasztása: arcforma és illeszkedés útmutató

Áttekintjük azokat a szempontokat, amelyek segítenek abban, hogy a legmegfelelőbb keretet válasszuk, figyelembe véve arcformánkat és az illeszkedés fontos aspektusait.

Bővebben